Skip to content

50-54 Avenue C

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 30, 2018

Property Information

Block1157
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,500
90%
Improvement Value:$17,600
10%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+2.0%
2024$6,565-0.2%
2023$6,576-1.7%
2022$6,692+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 20180, Page 30466

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5148, Page 298

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4637, Page 464