Skip to content

453-455 Washington StNewark, NJ 07102

Built 2018

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block115
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,037
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
14%
Improvement Value:$321,200
86%
Total Assessment$373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$17,965+338.3%
2020$4,099-25.2%
2019$5,482+82.1%
2018$3,010+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft4,037DeedBook 20250, Page 2170Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft4,037DeedBook 20180, Page 97307Recorded11/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018