Skip to content

68 W Kinney St

Newark, NJ 07102

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block115
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,696
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
12%
Improvement Value:$337,200
88%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$1,763-0.2%
2023$1,766-1.7%
2022$1,797+1.0%
2021$1,779+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023