Skip to content

451 Washington StNewark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$808,400
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block115
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
86%
Improvement Value:$15,000
14%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,031+2.0%
2024$3,952-0.2%
2023$3,958-1.7%
2022$4,028+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$808,400

To:

DeedBook 20240, Page 6305