Skip to content

72-74 W Kinney St

Newark, NJ 07102

Built 2008

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block115
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,528
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
14%
Improvement Value:$270,400
86%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911+2.0%
2024$11,676-0.2%
2023$11,695-1.7%
2022$11,902+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 12097, Page 7560

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6200, Page 45