Skip to content

53 Dawson St

Newark, NJ 07114

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block1163
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,100
39%
Improvement Value:$121,300
61%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+2.0%
2024$7,396-0.2%
2023$7,408-1.7%
2022$7,539+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6081, Page 238

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5709, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1900