Skip to content

5 Evergreen Ave

Newark, NJ 07114

Built 1925

Last Sale Date
Oct 23, 1995

Property Information

Block3763
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
12%
Improvement Value:$122,100
88%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+2.0%
2024$5,167-0.2%
2023$5,175-1.7%
2022$5,267+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5141, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1925