Skip to content

239 Astor St

Newark, NJ 07114

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block1167
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,197
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
27%
Improvement Value:$178,400
73%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+2.0%
2024$9,149-0.2%
2023$9,163-1.7%
2022$9,325+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft3,538DeedBook 12492, Page 4575Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12189, Page 8978

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6207, Page 336

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5678, Page 903

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5362, Page 595

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4598, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1925