Skip to content

187-189 Miller St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block1178
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
86%
Improvement Value:$22,000
14%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,275+2.0%
2024$6,151-0.2%
2023$6,161-1.7%
2022$6,270+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12055, Page 1911

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5651, Page 108

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5401, Page 765

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4510, Page 219