Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
197 Miller St Rear
Newark, NJ 07105
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2019
Property Information
Block1178
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$15,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $513 | +1.9% |
| 2024 | $503 | -0.2% |
| 2023 | $504 | -1.7% |
| 2022 | $513 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.