Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
197 Miller St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2019
Property Information
Block1178
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99
Building Details
Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$161,000
92%
Improvement Value:$14,000
8%
Total Assessment$175,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,655 | +2.0% |
| 2024 | $6,524 | -0.2% |
| 2023 | $6,535 | -1.7% |
| 2022 | $6,650 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.