Skip to content

215 Miller St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 28, 2006

Property Information

Block1178
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
39%
Improvement Value:$135,400
61%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+2.0%
2024$8,310-0.2%
2023$8,323-11.3%
2022$9,378+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 6389, Page 274

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5515, Page 376