Skip to content

204- Astor St

Newark, NJ 07114

Built 1890

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block1181
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
59%
Improvement Value:$44,500
41%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,088+2.0%
2024$4,008-0.2%
2023$4,014-1.7%
2022$4,085+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft936DeedBook 6006, Page 951

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5305, Page 542

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4597, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1890