Skip to content

70 Goble St

Newark, NJ 07114

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block1181
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$68,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,609+2.0%
2024$2,557-0.2%
2023$2,562-1.7%
2022$2,607+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 20180, Page 81020

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 6353, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1900