Skip to content

196-208 Emmet St

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block1181
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
16%
Improvement Value:$1,029,000
84%
Total Assessment$1,225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,587+2.0%
2024$45,668-0.2%
2023$45,742-1.7%
2022$46,550+217.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

DeedBook 20180, Page 81021

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5994, Page 435

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5955, Page 706

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4902, Page 790