Skip to content

111 Mulberry St(Unit C1102)Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1102
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
25%
Improvement Value:$129,300
75%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+2.0%
2024$6,427-0.2%
2023$6,437-1.7%
2022$6,551+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,625
DeedBook 20190, Page 73393

Property Built

Built

Year Built: 1900