Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1321
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+2.0%
2024$5,592-0.2%
2023$5,601-1.7%
2022$5,700+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,162DeedBook 20171, Page 12607

Property Built

Built

Year Built: 1988