Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1701
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
48%
Improvement Value:$65,000
52%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+2.0%
2024$4,660-0.2%
2023$4,668-1.7%
2022$4,750+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft975DeedBook 20220, Page 80021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 20181, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1988