Skip to content

20-22 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
May 9, 1979

Property Information

Block173
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,500
54%
Improvement Value:$224,000
46%
Total Assessment$489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,616+2.0%
2024$18,249-0.2%
2023$18,278-1.7%
2022$18,601+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000

To:

DeedBook 4642, Page 190