Skip to content

251-253 Elm St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Sep 30, 1983

Property Information

Block1978
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
31%
Improvement Value:$351,900
69%
Total Assessment$511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,468+2.0%
2024$19,084-0.2%
2023$19,114-1.7%
2022$19,452+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

DeedBook 4802, Page 741