Skip to content

309 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block1779
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
23%
Improvement Value:$161,200
77%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,462+3.5%
2018$7,210+4.0%
2017$6,936+6.7%
2016$6,500+5.0%