Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
16-18 Union St
Newark, NJ 07105
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2023
Property Information
Block177
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52
Building Details
Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$262,800
59%
Total Assessment$442,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,840 | +2.0% |
| 2024 | $16,508 | -0.2% |
| 2023 | $16,534 | -1.7% |
| 2022 | $16,826 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.