Skip to content

408-416 Market St

Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$5,250,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block177
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage815
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$878,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$878,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,390-76.9%
2024$144,572-0.2%
2023$144,805+307.9%
2022$35,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,250,000

To:

Sq Ft815DeedBook 20190, Page 79389

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4887, Page 279