Skip to content

243 S 8th St

Newark, NJ 07103

Built 2004

Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block1781
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,358
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
13%
Improvement Value:$175,900
87%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+2.0%
2024$7,538-0.2%
2023$7,550-1.7%
2022$7,684+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12336, Page 2971

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6358, Page 14

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 6238, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5766, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$2,400