Skip to content

370-374 13th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1877

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block1781
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
DescriptionQSF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
71%
Improvement Value:$10,100
29%
Total Assessment$35,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,331+2.0%
2024$1,305-0.2%
2023$1,307-1.7%
2022$1,330-64.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,091DeedBook 20211, Page 20500

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12357, Page 4271

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12041, Page 6314

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6379, Page 308

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5899, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1877