Skip to content

298-304 S 10th StNewark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 7, 2005

Property Information

Block1782
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
5%
Improvement Value:$643,400
95%
Total Assessment$678,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,815+2.0%
2024$25,306-0.2%
2023$25,346-15.8%
2022$30,107+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 6182, Page 917

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5571, Page 795

Property Sale

Sale
$50,000

Property Sale

Sale
$50,000