Skip to content

273-275 S 9th StNewark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block1782
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,610
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
12%
Improvement Value:$198,600
88%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+2.0%
2024$8,444-0.2%
2023$8,458-1.7%
2022$8,607+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft4,610DeedBook 20170, Page 91660

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 20170, Page 91660Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 12232, Page 2591

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 6300, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$58,040
DeedBook 6117, Page 562

Property Sale

Sale
$405

Property Sale

Sale
$405
DeedBook 4930, Page 578