Skip to content

301-303 S 9th StNewark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 4, 2006

Property Information

Block1782
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,774
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
11%
Improvement Value:$234,000
89%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,998+2.0%
2024$9,801-0.2%
2023$9,817-1.7%
2022$9,990+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft4,774DeedBook 6287, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$58,040
DeedBook 6117, Page 562

Property Sale

Sale
$1,310

Property Sale

Sale
$1,310
DeedBook 4473, Page 362