Skip to content

332-334 S 10th StNewark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block1782
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
9%
Improvement Value:$293,900
91%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,295+2.0%
2024$12,053-0.2%
2023$12,072-1.7%
2022$12,285+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900

To:

Sq Ft6,508DeedBook 6371, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6174, Page 538