Skip to content

375 South Orange Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block1783
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
25%
Improvement Value:$161,900
75%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+2.0%
2024$8,086-0.2%
2023$8,099-13.2%
2022$9,329+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 51045Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5907, Page 107

Property Sale

Sale
$13,069
DeedBook 5413, Page 222