Skip to content

301 S 18th St

Newark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$17,198
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block1793
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$4,517+6.7%
2016$4,233+5.0%
2015$4,031+0.1%
2014$4,025+3.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$17,198

To:

DeedBook 12468, Page 4442

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12100, Page 3076

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6248, Page 609

Property Sale

Sale
$5,010
DeedBook 5327, Page 117

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4491, Page 883