Skip to content

311 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block1793
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
20%
Improvement Value:$86,300
80%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,092+2.0%
2024$4,011+12.3%
2023$3,573-1.7%
2022$3,637+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 20211, Page 7140

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 12399, Page 3593

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 4727, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1907