Skip to content

317-319 S 19th

Newark, NJ 07103

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2008

Property Information

Block1794
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
16%
Improvement Value:$110,300
84%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,020+2.0%
2024$4,921-0.2%
2023$4,929-1.7%
2022$5,016+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897