Skip to content

318 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block1794
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
28%
Improvement Value:$55,300
72%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,913+2.0%
2024$2,856-0.2%
2023$2,860-1.7%
2022$2,911+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20240, Page 59591

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft936DeedBook 20240, Page 59591Recorded10/9/2024

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft936DeedBook 20210, Page 67465Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6233, Page 631

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6052, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1920