Skip to content

190 12th Ave

Newark, NJ 07107

Built 2006

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block1799
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,498
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
13%
Improvement Value:$180,800
87%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+2.0%
2024$7,721-0.2%
2023$7,733-1.7%
2022$7,870+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft3,498DeedBook 12313, Page 167

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6379, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 2006