Skip to content

96 S 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block1810
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,713
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
14%
Improvement Value:$195,700
86%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+2.0%
2024$8,485-0.2%
2023$8,499-1.7%
2022$8,649+44.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 20190, Page 629Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 20170, Page 8588Recorded1/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1902