Skip to content

225 12th Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block1813
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$120,000
80%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+2.0%
2024$5,592-0.2%
2023$5,601-52.3%
2022$11,750+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 20230, Page 43950

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 20200, Page 28104Recorded3/12/2020

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4683, Page 745