Skip to content

216 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1912

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block1813
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
14%
Improvement Value:$192,500
86%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.0%
2024$8,343-0.2%
2023$8,357-1.7%
2022$8,504+29.1%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft4,559DeedBook 20180, Page 90611

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 20170, Page 28093Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 12569, Page 2240Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$50,900

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 12564, Page 1982Recorded7/10/2015

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 6222, Page 329

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5922, Page 523

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 5113, Page 850

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5025, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1912