Skip to content

255 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 1890

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block1817
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
10%
Improvement Value:$191,700
90%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,100+75.2%
2024$4,623-0.2%
2023$4,630-1.7%
2022$4,712+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,904DeedBook 20230, Page 67232

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 20180, Page 43826Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 12521, Page 981Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$38,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 12515, Page 3224Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12008, Page 9504

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6214, Page 316

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5499, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1890