Skip to content

95- 11th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block1827
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
36%
Improvement Value:$40,000
64%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,377+2.0%
2024$2,330-0.2%
2023$2,334-1.7%
2022$2,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,237DeedBook 12332, Page 1934

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12146, Page 7797

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6311, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1920