Skip to content

101 11th Ave

Newark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block1827
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$903-37.6%
2004$1,447+0.0%
2003$1,447+0.3%
2002$1,443+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,000

To:

DeedBook 20250, Page 56441