Skip to content

148 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block1827
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$151,800
83%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+2.0%
2024$6,826+35.3%
2023$5,045-1.7%
2022$5,134+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,330DeedBook 20220, Page 23306

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,330DeedBook 20210, Page 97924Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 12237, Page 1389

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6396, Page 538

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5131, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1915