Skip to content

113 S 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block1828
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,711
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
16%
Improvement Value:$155,400
84%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+2.0%
2024$6,901-0.2%
2023$6,912-1.7%
2022$7,034+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4678, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1915