Skip to content

102 S 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block1829
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
14%
Improvement Value:$192,200
86%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+2.0%
2024$8,332+54.5%
2023$5,392-1.7%
2022$5,487+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,539DeedBook 20210, Page 89364Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft2,539DeedBook 20200, Page 2896Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5627, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1910