Skip to content

70 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block1855
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
8%
Improvement Value:$230,700
92%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+2.0%
2024$9,395+87.3%
2023$5,015-1.7%
2022$5,103+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,524DeedBook 20210, Page 71241Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$60,800
DeedBook 12165, Page 3809

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12017, Page 4409

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6282, Page 342

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4922, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1920