Skip to content

86 S 8th StNewark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1829
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$142,400
82%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+2.1%
2024$6,226-0.2%
2023$6,236-1.8%
2022$6,351+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915