Skip to content

105-107 Hartford St

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block1838
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,400
21%
Improvement Value:$328,600
79%
Total Assessment$417,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,859+2.0%
2024$15,546-0.2%
2023$15,571-13.7%
2022$18,050+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4853, Page 614