Skip to content

404 New St

Newark, NJ 07103

Built 1890

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Oct 23, 1978

Property Information

Block1838
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
18%
Improvement Value:$94,100
82%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,385+2.0%
2024$4,298-0.2%
2023$4,305-1.7%
2022$4,381+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000

To:

Sq Ft2,340DeedBook 4624, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1890