Skip to content

83-89 Hartford St

Newark, NJ 07103

Industrial

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block1838
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,400
49%
Improvement Value:$325,000
51%
Total Assessment$637,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,240+2.0%
2024$23,762-0.2%
2023$23,801-1.7%
2022$24,221+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,525,000

To:

DeedBook 20250, Page 24100

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6368, Page 175

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5920, Page 927

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4798, Page 164