Skip to content

113 Hartford St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2009

Property Information

Block1838
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
94%
Improvement Value:$5,600
6%
Total Assessment$95,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,643+2.0%
2024$3,571-0.2%
2023$3,577-1.7%
2022$3,640+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5901, Page 729